Limanowianie walczyli w Tokio. Karate Grandprix 2019

24 marca 2019 w hali Chiba Sport Arena w Tokio odbyło się Międzynarodowe Otwarte Karate Grandprix z udziałem ponad 700 zawodników, reprezentujących największe organizacje Kyokushin Karate z 14 krajów, walczących w 37 kategoriach juniorów i seniorów. Organizatorem tych wyjątkowych zawodów był shihan Noriyuki Tanaka – szef Kyokushin World Federation w Japonii. Sędzią głównym był shihan Yuichi Serizawa. Oficjalnego otwarcia zawodów dokonał shihan Andrzej Drewniak – Sekretarz Generalny Kyokushin World Federation.

W tegorocznym Karate Grandprix nasz kraj był reprezentowany przez dziesięcioosobową grupę zawodników, sędziów oraz działaczy, której to przewodniczył shihan Andrzej Drewniak. W gronie reprezentantów naszego kraju znaleźli się karatecy z Limanowej: sensei Arkadiusz Sukiennik, który rywalizował w kumite senior open i sempai Wiktor Stochel, który rywalizował w kumite kadetów -40 kg. Naszym zawodnikom w tegorocznej wyprawie do Japonii towarzyszyli dwaj inni członkowie naszego klubu: sempai Mirosław Stochel i sempai Michał Sukiennik.

Same zawody, jak co roku przebiegały na bardzo wysokim poziomie organizacyjnym oraz sportowym. W tym roku zawodnicy gospodarzy dosłownie zdominowali wszystkie kategorie, w których odbywała się rywalizacja sportowa. Potwierdzeniem niech będzie fakt, iż bodaj tylko dwie osoby pochodzenia niejapońskiego stanęły na podium i to na trzecim jego miejscu. Podobna sytuacja zdarzyła się w 2016 roku, kiedy sensei Arkadiusz Sukiennik był jednym z dwóch niejapończyków, którzy stanęli na podium.

Jeżeli chodzi o zawodników z naszego klubu to walczący w kategorii kumite seniorów open sensei Arkadiusz Sukiennik zakończył swój start na etapie ćwierć finału, kiedy to po dogrywce przegrał swoją walkę o wejście do półfinału z późniejszym zwycięzcą tej kategorii.  Niestety naszemu zawodnikowi niestety nie udało się powtórzyć sukcesu z roku ubiegłego oraz poprzednich, kiedy to zajmował miejsca na podium. Dla drugiego naszego zawodnika Wiktora Stochla udział w Karate Grandprix był szczególnie dużym wyzwaniem. To pierwsze tak poważne zawody w jego życiu i do tego w kolebce karate – Japonii. Mimo, że Wiktor przegrał swoją pierwszą walkę, to trzeba podkreślić jego bardzo dobrą postawę. Wiktor odważnie stawił czoła swojemu przeciwnikowi, walczył jak równy z równym, a chwilami wręcz osiągał przewagę. Niestety walczy się do końca, a w końcówce walki górę wzięło doświadczenie Japończyka i Wiktor Stochel musiał uznać wyższość swojego rywala.

Pobyt w Japonii dla naszych karateków był oczywiście okazją do zwiedzenia kolebki karate – Japonii. Zwiedzili między innymi zabytkową dzielnicę Tokio – Asakusa, nowoczesną dzielnicę Shinjuku oraz dawną stolicę Japonii – Kyoto. W ramach pobytu w Tokio, członkowie naszego klubu wraz z całą polską ekipą odwiedzili między innymi główną siedzibę (Honbu Dojo) Kyokushinkaikan w Ikebukuro, w której przed laty treningi prowadził twórca stylu Kyokushin Sosai Masutatsu Oyama (10 Dan) i w której jako uchi-dechi półtora roku spędził shihan Andrzej Drewniak. Limanowianie odwiedzili grób i złożyli hołd twórcy i założycielowi Kyokushin Karate – Sosai Masutatsu Oyama, który jako twórca stylu posiadał najwyższy możliwy stopień w Kyokushin Karate – 10 Dan. Dzięki osobistym kontaktom sensei Arkadiusza Sukiennika nasi karatecy i cała polska reprezentacja miała możliwość odwiedzić Dojo (salę treningową) i spotkać się z wielokrotnym mistrzem Japonii, wicemistrzem świata Karate Kyokushin w kategorii open i niekwestionowanym autorytetem i gwiazdą Kyokushin Karate – Kazumi Hajime. Podczas tego spotkania sensei Arkadiusz Sukiennik i shihan Andrzej Drewniak zaprosili Kazumi Hajime do Polski, celem przeprowadzenia seminarium w naszym kraju.

Podczas pobytu odbyła się uroczysta kolacja z udziałem reprezentanta KWF w USA – shihan Leszkiem Samitowskim. Była ona okazją do wspólnych wspomnień m.in. o wielkim Sosai Masutatsu Oyama (10 Dan) i początkach Kyokushin na świecie i w Polsce. W trakcie kolacji, shihan Samitowski zaprosił polską reprezentację do udziału w Międzynarodowym Turnieju, jaki odbędzie się 29 czerwca w Chicago, USA.

Podsumowując udział w Karate Grandprix – Tokio 2019 sensei Arkadiusz Sukiennik powiedział: sportowo zawodnicy naszego klubu podobnie jak większość „niejapońskich” karateków biorących udział w tegorocznym Karate Grandprix wrócili z pewnym niedosytem. Natomiast możliwość pobytu w Japonii, spotkania wielu wspaniałych ludzi i odwiedzenia miejsc związanych z historią Karate Kyokushin oraz kraju samurajów niewątpliwie wzmocniło i zmotywowało nas do dalszej ciężkiej pracy

Gratulujemy !

Karate Grandprix - Tokio 2019

Karate Grandprix – Tokio 2019

 

Karate Grandprix - Tokio 2019

Karate Grandprix – Tokio 2019

 

Karate Grandprix - Tokio 2019

Karate Grandprix – Tokio 2019

 

Karate Grandprix - Tokio 2019

Karate Grandprix – Tokio 2019

 

Karate Grandprix - Tokio 2019

Karate Grandprix – Tokio 2019

 

 
Karate Grandprix - Tokio 2019

Karate Grandprix – Tokio 2019

 

Karate Grandprix - Tokio 2019

Karate Grandprix – Tokio 2019