Kolejne medale dla ARS Klub Kyokushinkai

W minioną sobotę – 12 października 2013 r. w hali sportowej przy ul. Grunwaldzkiej 10 w Sieradzu, odbyły się zgodnie z kalendarzem imprez Polskiego Związku Karate dwa ważne dla zawodników Karate Kyokushin wydarzenia sportowe: Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych Karate Kyokushin oraz Międzynarodowy Turniej Karate Kyokushin o Puchar Prezydenta Miasta Sieradz. Organizatorem zawodów, w których rywalizowało odpowiednio 117 i 210 zawodniczek i zawodników z czołowych ośrodków (klubów) reprezentujących różne organizacje Kyokushin Karate, działające w całej Polsce był Sieradzki Klub Karate Kyokushinkai kierowany przez sensei Roberta Wajgelta (4 dan). Sędzią głównym zawodów był wiceprezes Polskiego Związku Karate – shihan Andrzej Drewniak (8 dan).

Miasto Limanowa reprezentowali karatecy z ARS Klub Kyokushinkai: Adamczyk Julia, Gaik Jakub, Wajda Bartłomiej w MP Juniorów oraz Kopka Aleksandra, Sowa Jakub, Wajda Dariusz, Piszczek Kacper, Poręba Emilia, Jurkiewicz Kacper, Rosiek Aleksandra, Rosiek Rafał, Zelek Justyna w Międzynarodowym Turnieju Karate Kyokushin.

Dla limanowskich juniorów tegoroczne Mistrzostwa zakończyły się niezbyt szczęśliwie. Zarówno Adamczyk Julia, która startowała w konkurencji kata oraz Gaik Jakub i Wajda Bartłomiej, którzy startowali w kumite nie zakwalifikowali się do rund finałowych w swoich konkurencjach. Jest to o tyle „bolesne”, że miejsce medalowe w MP Juniorów zgodnie z obowiązującymi przepisami oznaczałoby dla limanowskich karateka powołanie ich przez Polski Związek Karate do Reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy, które zgodnie z kalendarzem imprez PZK odbędą się w dniach 29-30 listopada 2013 r. w Legnicy. Kolejną szansę na powołanie na Mistrzostwa Europy w Karate Kyokushin stwarza dla limanowskich karateków Puchar Polski, który odbędzie się w listopadzie w Ząbkowicach Śląskich.

W przeciwieństwie do juniorów – bardzo dobrze zaprezentowali się młodsi limanowianie, którzy rywalizowali na sieradzkim tatami w ramach Międzynarodowego Turnieju Karate Kyokushin. W konkurencji kata chłopców 6-7 lat miasto Limanowa reprezentowali Jurkiewicz Kacper i Piszczek Kacper. Mali limanowianie po zakończeniu rundy eliminacyjnej, w której rywalizowało 38 zawodników zakwalifikowali się na czołowych miejscach do finałowej ósemki. Po prezentacji kata w rundzie finałowej Piszczek Kacper uplasował się na drugim miejscu zdobywając srebrny medal, a Jurkiewicz Kacper zajął czwarte miejsce, przegrywając ze swoim rywalem o 0, 1 punktu.

Kolejnym limanowskim zawodnikiem, który okazał się bezkonkurencyjny dla swoich rywali był dziewięcioletni Sowa Jakub, który w konkurencji kata chłopców 8-9 lat zarówno po rundzie eliminacyjnej jak i finałowej otrzymał od sędziów najwyższe noty i tym samym zdobył złoty medal w tej konkurencji. Kolejnym zawodnikiem z Limanowej, który zajął miejsce medalowe był Wajda Dariusz, który w konkurencji kata kadetów kolejny raz w swojej karierze zawodniczej zaprezentował wysoki poziom wyszkolenia zajmując drugie miejsce, zdobywając srebrny medal.

Jedyną limanowianką, która zajęła miejsce na podium w Sieradzu była Kopka Aleksandra. Rywalizowała ona w konkurencji kumite młodziczek +50 kg oraz w kata młodziczek. W kumite, w drodze do podium limanowianka stoczyła zacięte pojedynki z czterema rywalkami. Mimo, że były one bardziej doświadczone i utytułowane oraz mimo, że nasza zawodniczka została dwukrotnie nieprzepisowo uderzona pięścią w twarz, tak, że interweniował lekarz zdołała zdecydowanie wygrywać swoje walki. Aleksandra uległa dopiero przeciwniczce w ostatniej walce – o złoty medal i ostatecznie zajęła drugie miejsce na podium, zdobywając srebrny medal, w kumite młodziczek +50 kg. Warto nadmienić, że Aleksandra bardzo dobrze zaprezentowała się również w konkurencji kata młodziczek, zajmując w klasyfikacji generalnej 4 miejsce.

Pozostali zawodnicy, dla których w zdecydowanej większości sieradzkie zawody były pierwszymi o takiej randze, co prawda nie zajęli miejsc na podium, ale zaprezentowali się z dobrej strony. W konkurencjach kata kwalifikując się do rund finałowych, a w kumite przegrywając w minimalnym stopniu ze swoimi rywalami.

W klasyfikacji drużynowej ARS Klub Kyokushinkai uplasował się na VI miejscu.