Dwa medale Pucharu Polski Karate Kyokushin
wywalczone przez karateków ARS Limanowa – JONIEC Team 

W dniu 18 grudnia 2021 w Bydgoszczy odbył się 37 Puchar Polski Karate Kyokushin. Sędzią głównym zawodów był shihan Andrzej Drewniak (9 dan), sędzią technicznym sensei Wojciech Rejterada (4 dan). Organizatorem zawodów był Bydgoski Klub Karate Kyokushin, kierowany przez sensei Jarosława Remusa (4 dan), a w zawodach brało udział 405 zawodników z 88 klubów zrzeszonych w Polskim Związku Karate. W tegorocznym Pucharze Polski Karate Kyokushin nie zabrakło zawodników karateków z Limanowej. Miasto Limanowa i ARS Limanowa – JONIEC Team reprezentowali: Milena Sukiennik, Arkadiusz Kądziołka , Patryk Kądziołka, Jakub Kądziołka i Jakub Sowa. Zawodnikom towarzyszyli: trener – sensei Arkadiusz Sukiennik (4 dan) oraz rodzice zawodników.

Miło nam poinformować, że z tych prestiżowych zawodów, które jak przystało na ich rangę przebiegały na wysokim poziomie dwóch zawodników ARS Limanowa – JONIEC Team wróciło do Limanowej z pucharami. Patryk Kądziołka po zaciętych bojach wywalczył 3 miejsce i brązowy medal w kumite juniorów młodszych -50kg. Warto podkreślić również dobry występ Patryka Kądziołka w konkurencji kata juniorów młodszych, w której to po rundzie eliminacyjnej, a następnie finałowej uplasował się uplasował się na szóstym miejscu. Kolejny medal przypadł w udziale Jakubowi Kądziołka, który w Bydgoszczy rywalizował w konkurencji kumite seniorów -65 kg. Start Jakuba Kądziołki w Pucharze Polski w Bydgoszczy był jego debiutem w kategorii seniorów (+18 lat), w której walka odbywa się bez ochraniaczy i w pełnym kontakcie. Jak na debiut start Jakuba Kądziołki w Bydgoszczy można uznać za udany, bo w dobrym stylu wywalczył 2 miejsce i srebrny medal w kumite senior -65kg. Na szczególne wyróżnienie zasługuje jeden z debiutantów w zawodach takiej rangi, kolejny z rodziny Kądziołka – Arkadiusz Kądziołka, który rywalizował w kumite juniorów młodszych -60kg. Arkadiusz po bardzo dobrych walkach znalazł się w ósemce najlepszych zawodników w swojej kategorii. Warto zaznaczyć, że gdyby nie chwila nieuwagi w dosłownie ostatniej sekundzie walki, kiedy popełnił błąd obrony, który wykorzystał jego rywal, Arkadiusz zająłby minimum 3 miejsce w swojej kategorii. Na wyróżnienie zasługuje również Jakub Sowa, który uplasował się na 5 pozycji w licznie obsadzonej konkurencji kata juniorów. Jeżeli chodzi o start Jakuba Sowa w kumite, to tym razem miał on dużego pecha do sędziów, którzy dwukrotny faul (uderzenie pięścią w krocze, a następnie kopniecie w krocze) w wykonaniu rywala Jakuba Sowy zakwalifikowali, jako punktowane techniki. W wyniku tych błędnych decyzji Jakub Sowa przegrał swoją walkę eliminacyjną. Niestety w Karate Kyokushin nie stosuje się systemu VAR, jak w piłce nożnej i niestety trzeba pogodzić się ze zdarzającymi się czasem błędami sędziów.

Milena Sukiennik, która debiutowała w zawodach takiej rangi niestety nie zaliczy swojego debiutu do udanych. Najwyraźniej przegrała z tremą i nie zdołała zaprezentować pełni swoich umiejętności. Zarówno w kata jak i w kumite zakończyła rywalizację na etapie eliminacji. Jesteśmy pewni, że następnym razem będzie lepiej. Puchar Polski Karate Kyokushin przebiegał na wysokim poziomie sportowym. Naszym zawodnikom momentami brakło trochę szczęścia i mieli pecha do sędziów, niektórych dopadła trema. Gdyby nie to, ich wyniki na pewno byłyby dużo lepsze. Nie mniej jednak możemy być dumni z ich postawy i z tego co zaprezentowali i co zdobyli w Bydgoszczy. Całej naszej piątce należą się gratulacje. Osu!

ARS Klub Kyokushinkai składa serdeczne podziękowania za okazaną pomoc i wsparcie firmom: JONIEC, PDM LIMDROG, PAK-FOL oraz Panu Władysławowi Biedzie – Burmistrzowi Miasta Limanowa i Panu Wiesławowi Wójtowiczowi – dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 3 w Limanowej.