Nasi zawodnicy powołani na Zgrupowanie Kadry Małopolski Karate Kyokushin – Eger 2022

W dniach 7 – 10 lipiec 2022r. w węgierskim mieście Eger na Węgrzech odbyło się Zgrupowanie Kadry Małopolski Karate Kyokushin. Organizatorem zgrupowania był Małopolski Okręgowy Związek Karate, w imieniu którego proces przygotowania i przebieg zgrupowania koordynował Sekretarz Zarządu MOZK – sensei Arkadiusza Sukiennika (4 Dan). Kadrę trenerską stanowili: shihan Robert Kopciowski (6 Dan), sensei Arkadiusz Sukiennik (4 Dan) i sensei Krzysztof R. Kopciowski (3 Dan). Kadrę i zabezpieczenie medyczne zgrupowania stanowili: dr n. med. Krzysztof Mawlichanów (2 Dan) – lekarz Kadry Narodowej PZK oraz dr n. med. Agnieszka Mawlichanów (7 Kyu).

Do udziału w Zgrupowaniu Kadry Małopolski Karate Kyokushin – Eger 2022 zostało powołanych 16 młodych i uzdolnionych karateka z małopolskich klubów karate, którzy w minionym sezonie sięgali po najwyższe laury podczas zaworów rangi MŚ, ME, MP, PP, Mistrzostw Makroregionu Południowego oraz Mistrzostw Województwa Małopolskiego w Karate Kyokushin. Z prawdziwą dumą informujemy, że w tym wyjątkowym zgrupowaniu brało udział aż trzech zawodników ARS Limanowa – JONIEC Team: Jakub Sowa, Patryk Kądziołka i Arkadiusz Kądziołka. Warto również zaznaczyć, że do udziału w zgrupowaniu powołania otrzymało łącznie sześcioro zawodników z naszego klubu. Troje z nich, z uwagi na swoje wcześniejsze plany wakacyjne i wyjazd zagranice musiało zrezygnować z udziału w tym wydarzeniu.

Warto podkreślić, że koszt udziału zawodników w Zgrupowaniu Kadry Małopolski Karate Kyokushin w Egerze został pokryty przez Małopolski Okręgowy Związek Karate. Było to możliwe między innym dzięki Firmie JONIEC, która wsparła finansowo organizację tego wydarzenia. Warto również wspomnieć, że zarówno kadra trenerska i medyczna pełniła swoje obowiązki na zasadach wolontariatu.

Zgrupowanie z założenia nie miało być typowo sportowym wydarzeniem, podczas którego buduje się siłę, szybkość, wytrzymałość zawodników. Było formą motywacji i docenienia pracy oraz uzyskanych wyników sportowych przez młodych, zdolnych karateka z małopolskich klubów, którzy w sezonie 2021/2022, w zawodach najwyższej rangi zajmowali miejsca na podium. Przyjęty program treningowy przewidywał dwa treningi dziennie i miał dać szansę uczestnikom zgrupowania na zgłębianie Karate Kyokushin z nieco innej, mniej sportowej strony. Dlatego prowadzone przez shihan Roberta Kopciowskiego (6 Dan) treningi były ukierunkowane głównie na BUNKAI oraz IKEN. Program zgrupowania obejmował również szkolenie z zakresu medycyny i pierwszej pomocy przedmedycznej, które przeprowadził lekarz Kadry Narodowej PZK – dr n. med. Krzysztof Mawlichanów (2 Dan). Z racji mnogości miejscowych basenów, gorących źródeł, łaźni tureckich i parków wodnych program zgrupowania przewidywał sporą dawkę relaksu i regeneracji w tych właśnie miejscach. Był również czas na poznanie historii i zwiedzanie Egeru z przewodnikiem. Ciekawym punktem zgrupowania było spotkanie i trening w Dojo jednego z legend węgierskiego Karate Kyokushin, w przeszłości bardzo dobrego zawodnika, a obecnie jednego z bardziej znanych trenerów – shihan Józef Borza (6 Dan). Trening w Dojo shihan Borza, w którym uczestniczyli nasi kadrowicze był nie tylko ciekawy, ale i wyczerpujący, przeprowadzony w starym stylu – mocny i dynamiczny. Mimo zmęczenia wszystkim bardzo się podobał. Shihan Józef Borza (6 Dan) zaprosił shihan Roberta Kopciowskiego (6 Dan) i sensei Arkadiusza Sukiennika (4 Dan) do swojego biura na prywatną rozmowę. Podczas ponad godzinnej rozmowy podzielił się swoimi spostrzeżeniami odnośnie obecnej sytuacji w świecie Kyokushin. Wyraził swoją zdecydowaną krytykę dla powstawania kolejnych, nowych tzw. „organizacji kyokushin” i pogoń za stopniami tzw. „mistrzów”. Shihan Józef Borza (6 Dan) wspominał początki Kyokusin na Węgrzech i w Europie. Przywołał okres współpracy z legendą i „ojcem” polskiego Kyokushin – shihan Andrzejem Drewniakiem. Wspomniał również swój udział w Mistrzostwach Europy Karate Kyokushin, które w 1987r. odbyły się w Katowicach, a podczas których w finałowej walce, po dogrywce przegrał z polskim zawodnikiem, a obecnie shihan Włodzimierzem Rojem. Na koniec spotkania shihan Józef Borza (6 Dan) wyraził chęć kolejnego spotkania i współpracy z MOZK.

Wszystkim zawodnikom, którzy brali udział w zgrupowaniu, w szczególności zawodnikom ARS Limanowa – JONEC Team gratulujemy osiągniętych wyników sportowych w minionym sezonie oraz zaangażowania w treningi oraz atmosferę, którą tworzyliście podczas zgrupowania w Egerze. Mamy nadzieję, że to był dla Was dobry i pożytecznie spędzony czas. Życzymy Wam udanych wakacji i wielu sukcesów nowym sezonie 2022/2023. Osu!