Piotr Pięta nie żyje, do końca był czynnym zawodnikiem
Piotr Pięta nie żyje, do końca był czynnym zawodnikiem

Piotr Pięta nie żyje, do końca był czynnym zawodnikiem

 

Dzisiaj przed południem w wieku 76 lat zmarł Piotr Pięta, najstarszy na ziemi limanowskiej czynny sportowiec. To właśnie od niego zapoczątkował się na Limanowszczyźnie prężny rozwój tenisa stołowego.

Piotr Pięta był czynnym zawodnikiem UKS Trójka Limanowa. Nadal brał udział w zawodach tenisa stołowego dla weteranów. Jeszcze w 2014 roku wygrał Plebiscyt Gazety Krakowskiej na “Najpopularniejszego Sportowca 2013 roku z terenu powiatów nowosądeckiego, limanowskiego i gorlickiego”, w kategorii weteran. 

Pochodził z Krzeszowic i tam zainteresował się tenisem stołowym. Prawie 60 lat temu, jako młody uczeń Technikum Przemysłu Drzewnego w Krzeszowicach czas wolny spędzał w świetlicy Cechu Rzemiosł, gdzie ta dyscyplina była bardzo popularna.. Grał m. in. w Zrywie Krzeszowice, w Górniku Siersza, w Wicie Krzeszowice. W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku przeprowadził się na Limanowszczyznę. Najpierw był zawodnikiem Maratonu Mszana Dolna (był współzałożycielem tego klubu z którym dotarł na drugoligowy poziom, obecna I liga). Jednak jako sportowiec najbardziej znany jest z około trzydziestoletnich występów w Tymbarku (LZS Leśnik, późniejsza nazwa Harnaś) gdzie wraz z Adamem Urbańskim i Maciejem Urbańskim zbudował bardzo silną drużynę, która dała początek wielkiemu zainteresowaniu tenisem stołowym na ziemi limanowskiej.

Prywatnie Piotr Pięta jest ojcem Pawła Pięty (znany w regionie były piłkarz, trenera, obecnie Dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportowego) i Lidii Pach (była tenisistka, nauczycielka wychowania fizycznego Gimnazjum w Słopnicach). Jego wnuk Łukach Pach jest zawodnikiem Spektrum Karpol Słopnice (II liga tenisa stołowego).

Msza pogrzebowa Piotra Pięty odbędzie się w środę 30.11.2016 o godzinie 14:00 w kościele w Limanowej – Sowlinach.

Piotr Pięta – miłośnik i propagator sportu, głównie tenisa stołowego ale również innych dyscyplin, w tym karate. Był jednym z członków – założycieli ARS Klub Kyokushinkai.

Źródło: www.limanowa.in