Podsumowanie 2013 Ars Klub Kyokushinkai
Podsumowanie roku2013

Podsumowanie Roku 2013

Minął kolejny rok działalności naszego Klubu. Czas, więc na jego krótkie podsumowanie. W 2013 roku aktywnie działała sekcja tańca cheerleaders. Odnoszone sukcesy sportowe i wysoki poziom artystyczny, jaki prezentują podopieczne Pani Anny Mordarskiej-Sukiennik i Pani Karoliny Postrożny skutkowały tym, iż od września 2013, z inicjatywy rodziców dzieci – uczennic Zespołu Szkół Samorządowych nr 2 w Limanowej rozpoczęła działalność nowa sekcja tańca cheerleaders w tej właśnie szkole.

Nasze tancerki, podobnie jak w roku ubiegłym okazały się bezkonkurencyjne w rywalizacji sportowej na szczeblu miejskim i powiatowym. Reprezentowały one miasto Limanowa i barwy klubu, z powodzeniem rywalizując również poza Ziemią Limanowską.

W 2013 roku dziewczęta z sekcji tańca cheerleaders działającej w ramach naszego Klubu rywalizowały w poniżej wymienionych zawodach sportowych, zajmując wysokie lokaty:

  • V Otwarty Turniej Tańca Nowoczesnego w Gnojniku – II miejsce,
  • Triada Artystyczna w Limanowej – I miejsce,
  • Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej „Rytm, Muzyka, Taniec” w Limanowej – I miejsce,
  • Powiatowa Gimnazjada Młodzieży Szkolnej „Rytm, Muzyka, Taniec” w Limanowej – I miejsce, 
  • Małopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej „Rytm, Muzyka, Taniec” w Olkuszu – III miejsce,
  • Małopolska Gimnazjada Młodzieży Szkolnej „Rytm, Muzyka, Taniec” w Gnojniku – IV miejsce,
  • Międzynarodowym turnieju Cheerleaders „CHEERMANIA” w Zabrzu – III miejsce.

Warto podkreślić, że nasze cheerleaderki uświetniały swoimi występami imprezy plenerowe organizowane przez Urząd Miasta Limanowa.

Podopieczni sensei Arkadiusza Sukiennika i sensei Roberta Dziedzica również mają, czym pochwalić. Karatecy ARS Klub Kyokushinkai w 2013 roku zdobyli łącznie 74 medale, w tym jeden srebrny i dwa brązowe medale Mistrzostw Europy. Oto szczegóły:

9 marca w Olkuszu odbyły się Mistrzostwa Makroregionu Południowego w Karate Kyokushin. W zawodach organizowanych pod egidą Polskiego Związku Karate rywalizowało 180 zawodników z województw świętokrzyskiego, podkarpackiego i małopolskiego. Nasz klub reprezentowali Julia Adamczyk, Jakub Gaik i Bartłomiej Wajda. Dwa brązowe medale – konkurencji kata oraz kumite zdobył Bartłomiej Wajda.

16 marca w Warszawie odbyła się kolejna edycja Ogólnopolskiego Turnieju Karate Kyokushin pod nazwą „Warsaw Open”.  Z Warszawy przywieźliśmy 4 medale, które zdobyli: Emilia Poręba – brązowy w kumite kadetek open, Julia Adamczyk – brązowy w kumite juniorek open, Andrzej Mrożek – srebrny w kumite kadetów open, Bartłomiej Wajda – złoty w kumite młodzików open.

20 kwietnia członkowie naszego klubu uczestniczyli w Turnieju Karate Kyokushin „Młode Pięści” zorganizowanym we Frysztaku przez Jasielski Klub Karate Kyokushin.
W turnieju rywalizowało 170 zawodników, a limanowskie dzieci zdobyły w nim 17 medali, w tym 6 złotych, 3 srebrne i 8 brązowych. Ponad to w konkurencji kata IV miejsca i wyróżnienia zdobyły dodatkowo 3 osoby.

25 maja kolejny raz w Limanowej obył się Ogólnopolski Turniej Karate Kyokushin Dzieci „One World One Kyokushin”, którego byliśmy organizatorami. Tym razem do rywalizacji sportowej na limanowskich tatami w konkurencjach kata i kumite przystąpiło 343 młodych karateka – przedstawicieli różnych światowych organizacji Karate Kyokushin z Biecza, Bukowna, Dąbrowy Górniczej, Frysztaka, Gdańska, Gubina, Góry Kalwarii, Krosna, Legnicy, Lipna, Łopuszna, Jasła, Tarnobrzega, Tarnowa Opolskiego, Radomska, Radoszyc, Krosna, Sieradza, Starego Sącza, Skawiny, Nowego Sącza, Szydłowca, Uścia Gorlickiego, Zakopanego, Kościeliska, Krakowa, Wieliczki, Ząbkowic Śląskich oraz Laskowej i Limanowej. Ponad to w tegorocznej rywalizacji sportowej na limanowskim tatami brali udział zawodnicy z zagranicy – z czeskiego Brna, którzy przyjechali do Limanowej pod kierownictwem sensei Petra Droščák (3 dan). Rywalizację sportową na trzech tatami oceniało łącznie 43 sędziów pod przewodnictwem shihan Ryszarda Kiper (5 dan) z Tarnobrzega, który był Sędzia Głównym zawodów. Turniej zakończył się nie tylko sukcesem sportowym dla naszych podopiecznych, którzy spisali się na medal zajmując I-sze miejsce drużynowo, zdobywając łącznie 22 medale (4 złote, 10 srebrnych, 8 brązowych), ale również był sukcesem organizacyjnym.

8 czerwca w Wieliczce odbył się Turniej o Solny Puchar Karate Kyokushin, którego organizatorem był Wielicki Klub Karate Kyokushinkai. Z turnieju, w którym rywalizowało 200 młodych zawodników członkowie ARS Klub Kyokushinkai przywieźli do Limanowej 10 medali. Srebrne medali zdobyli Andrzej Mrożek, w kumite kadetów, Dariusz Wajda w kata kadetów i Daniel Kacper w kata chłopców. Pozostałe siedem medali (brązowych) zdobyli: Aleksandra Rosiek w kata dziewcząt, Rafał Rosiek w kata chłopców, Kacper Jurkiewicz w kata chłopców -8 lat, Milena Sukiennik w kata dziewcząt 8-9 lat, Karol Sułkowski w kumite kadetów +50kg, Justyna Zelek w kumite młodziczek -50kg, Emilia Poręba w kumite młodziczek +50kg.

Okres wakacji jest czasem odpoczynku, ale z niczym nie można przesadzać, dlatego już w sierpniu rozpoczęliśmy treningi. Częściowo zajęcia miały charakter otwarty i mogli w nich brać udział wszyscy chętni, również ci, którzy, na co dzień nie trenują w naszym Klubie. Po treningu dla grupy „otwartej” odbywał się trening grupy zawodniczej – i tak aż do września.

21-22 września w Świnoujściu odbył się IX Międzynarodowy Turniej Dzieci i Młodzieży w Karate Kyokushin. Honorowy Patronat nad zawodami, które są jedną z największych i najbardziej prestiżowych zawodów tego typu w Polsce objęli: Ambasada Japonii w Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz. Z zawodach brało udział 270 zawodników, w tym ośmiu zawodników ARS Klub Kyokushinkai- Limanowa. Limanowianie spisali się w Świnoujściu bardzo dobrze. W kwalifikacji końcowej ARS Klub Kyokushinkai zajął III miejsce, zdobywając łącznie 11 medali, w tym 3 złote, 4 srebrne i 4 brązowe. Złote medale zdobyli:Adamczyk Julia – w kumite juniorek (16-17 lat), Kopka Aleksandra – w kata młodziczek (14-15 lat), Poręba Emilia – w kumite młodziczek (14-15 lat). Srebrne medale zdobyli: Gaik Jakub – w kumite juniorów (16-17 lat), Kopka Aleksandra – w kumite młodziczek (14-15 lat), Sukiennik Renata – w kata kadetek (12-13 lat), Wajda Dariusz – w kata kadetów (12-13 lat). Brązowe medale zdobyli: Poręba Emilia – kata młodziczek (14-15 lat), Sukiennik Renata – kumite kadetek (12-13 lat), Wajda Bartłomiej – w kumite juniorów (16-17 lat), Wajda Bartłomiej – w kata juniorów (16-17 lat).

12 października 2013 roku w Sieradzu odbyły się dwa ważne dla zawodników Karate Kyokushin wydarzenia sportowe: Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych Karate Kyokushin oraz Międzynarodowy Turniej Karate Kyokushin o Puchar Prezydenta Miasta Sieradz. Organizatorem zawodów, w których rywalizowało odpowiednio 117 i 210 zawodniczek i zawodników był Sieradzki Klub Karate Kyokushinkai. Nasz klub reprezentowali: Adamczyk Julia, Gaik Jakub, Wajda Bartłomiej w MP Juniorów oraz Kopka Aleksandra, Sowa Jakub, Wajda Dariusz, Piszczek Kacper, Poręba Emilia, Jurkiewicz Kacper, Rosiek Aleksandra, Rosiek Rafał, Zelek Justyna w Międzynarodowym Turnieju Karate Kyokushin. Dla juniorów tegoroczne Mistrzostwa zakończyły się niezbyt szczęśliwie. Zarówno Adamczyk Julia, która startowała w konkurencji kata oraz Gaik Jakub i Wajda Bartłomiej, którzy startowali w kumite nie zakwalifikowali się do rund finałowych w swoich konkurencjach. W przeciwieństwie do juniorów – bardzo dobrze zaprezentowali się młodsi zawodnicy. W konkurencji kata chłopców 6-7 lat miasto Limanowa reprezentowali Jurkiewicz Kacper i Piszczek Kacper. Mimo dużej konkurencji w tej kategorii (rywalizowało 38 zawodników) zarówno Kacper Jurkiewicz jak i Kacper Piszczek zakwalifikowali się na czołowych miejscach do finałowej ósemki. Po rozegraniu rundy finałowej Kacper Piszczek uplasował się na drugim miejscu zdobywając srebrny medal, a Kacper Jurkiewicz zajął czwarte miejsce, przegrywając ze swoim rywalem o 0, 1 punktu. Kolejne medale dla Limanowej w Sieradzu zdobywali Sowa Jakub – złoty w kata chłopców 8-9 lat, Wajda Dariusz – srebrny medal w kata kadetów, Kopka Aleksandra – srebrny medal w kumite młodziczek +50 kg. Aleksandra Kopka zajęła wysokie – 4 miejsce w konkurencji kata młodziczek. W klasyfikacji drużynowej ARS Klub Kyokushinkai uplasował się na VI miejscu.

29-30 listopada 2013 roku w Legnicy odbyło się najważniejsze w 2013 roku wydarzenie sportowe dla europejskiego Karate Kyokushin – XXVII Mistrzostwa Europy Karate Kyokushin, w których rywalizowało 348 zawodników z 23 krajów. W tegorocznym championacie udział brali przedstawiciele wszystkich najważniejszych organizacji Kyokushin, a poza zawodnikami z Europy rywalizowali także karatecy z Armenii, Tunezji, Libanu oraz Japonii. W grupie reprezentantów naszego kraju, biorących udział w tegorocznych mistrzostwach znaleźli się zawodnicy ARS Klub Kyokushinkai – Limanowa: Adamczyk Julia, Kopka Aleksandra, Kurek Aleksandra, Kądziołka Jakub i Sukiennik Renata. Wszyscy rywalizowali w konkurencji kumite, a trzy dziewczęta – Adamczyk Julia, Kopka Aleksandra i Sukiennik Renata dodatkowo w konkurencji kata. Mimo, że był to dla naszych karateka debiut w imprezie tej rangi, to zaprezentowali oni w Legnicy naprawdę nie tylko wysoki poziom umiejętności, ale co równie ważne – chart ducha. Dla trójki naszych zawodniczek zmagania na legnickim tatami zakończyły się sukcesem: Aleksandra Kurek zdobyła brązowy medal w kumite dziewcząt 10-11 lat do 40kg, Aleksandra Kopka zdobyła brązowy medal w kata młodziczek, Renata Sukiennik zdobyła srebrny medal w kumite dziewcząt 12-13 lat +45 kg. Medale zdobyte na ME w Legnicy potwierdzają właściwy proces treningowy w naszym Klubie oraz to, że medale zdobyte rok wcześniej przez Andrzeja Mrożka podczas ME w Saragossie to nie przypadek.

W roku 2013 braliśmy udział w nieco mniejszej ilości zawodów w porównaniu do roku 2012 mimo to ilość jak i wartość medali zdobytych przez zawodników naszego Stowarzyszenia w 2013 roku pozwala nam zaliczyć 2013 rok do udanych.

Warto wspomnieć, że w ramach naszej działalności w roku 2013, ale i poprzednio nasi podopieczni mieli możliwość podnosić swoje umiejętności i potwierdzać to podczas egzaminów na wyższe stopnie w Karate Kyokushin, uczestniczyli w wyjazdach do zaprzyjaźnionych klubów na treningi sparingowe.

W roku 2013, we współpracy z UM Limanowa nasz klub był organizatorem „Bezpiecznych Ferii z Karate” – przedsięwzięcia mającego na celu pożyteczne i zdrowe zagospodarowanie czasu wolnego limanowskich dzieci podczas ferii zimowych.

W 2013 roku podobnie jak wcześniej zorganizowaliśmy dla wszystkich naszych członków wspólne grillowanie na koniec roku szkolnego połączone z konkursem kabaretowym w wykonaniu młodych adeptów karate. Tradycją stało się, że członków naszego Klubu odwiedza Św. Mikołaj – tak było również w 2013 roku. Ponad to członkowie naszego klubu dzięki zdobytym umiejętnościom biorą czynny udział w imprezach organizowanych przez UM Limanowa i wspierają je poprzez pokazy swoich umiejętności – karate i tańca cheerleaders. Wszystko to, co udało się nam do tej pory zorganizować i osiągnąć od strony sportowej jak i organizacyjnej nie byłoby to możliwe gdyby nie wsparcie wielu ludzi dobrej woli, przedstawicieli lokalnych władz samorządowych, sponsorów i rodziców naszych podopiecznych, którym w tym miejscu serdecznie DZIĘKUJEMY za kolejny rok współpracy.

Podziękowania należą się również wszystkim członkom – zawodnikom naszego Klubu – zarówno tym, którzy zdobywali medale jak i tym, którym się to nie udało – to Wy motywujecie nas do pracy! Wszystkim członkom i sympatykom ARS Klub Kyokushinkai życzymy dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności w 2014 roku. Obiecujemy, że zrobimy wszystko, co będzie możliwe, aby rok 2014 nie był gorszy – ku zadowoleniu nas wszystkich, a zwłaszcza naszych młodych zawodników.

DZIĘKUJEMY! OSU!

Zarząd ARS Klub Kyokushinkai