Turniej Karate Kyokushin SARI CUP – Żory 2016
10 medali dla ARS Klub Kyokushinkai – Limanowa

 

W minioną sobotę 30 kwietnia 2016 roku w hali MOSiR w Żorach odbył się Turniej Karate Kyokushin „SARI CUP”, którego organizatorem był Klub Sztuk Walki SHOGUN w Żorach, kierowany przez sensei Dariusza Kudyk (1 dan). Sędzią głównym zawodów był sensei Janusz Piórkowski (4 dan). W tym roku do Żor, by stanąć do rywalizacji sportowej z 300 zawodnikami z klubów z Czech, Ukrainy oraz Polski udała się osiemnastoosobowa reprezentacja ARS Klub Kyokushinkai – Limanowa w składzie: Biedroń Angelika, Górka Damian, Górszczyk Adam, Jonik Dawid, Jonik Natalia, Kopka Aleksandra, Rosiek Rafał, Rosiek Aleksandra, Sroka Małgorzata, Stachak Bartosz, Sukiennik Renata, Sułkowski Karol, Szewczyk Dagmara, Wajda Dariusz, Wątroba Martyna, Zelek Jagoda, Zelek Justyna (starsza) i Zelek Justyna (młodsza). Zawodnikom towarzyszyli i opiekę sprawowali: Sensei Arkadiusz Sukiennik oraz Pan Tadeusz Stachak i Pan Lesław Zelek.

Nasi karatecy kolejny raz zaprezentowali się bardzo dobrze zdobywając łącznie 10 medali, w tym jeden złoty, cztery srebrne i pięć brązowych. Poniżej krótki opis sukcesów i dokonań naszych klubowych kolegów na turnieju SARI CUP – Żory 2016.

Najcenniejszy, złoty medal przypadł w udziale Damianowi Górka, który w konkurencji kumite kadetów +50 stoczył cztery zacięte pojedynki. Każdy z nich Damian rozstrzygał na swoją korzyść w zdecydowany sposób by w efekcie końcowym stanąć na najwyższym miejscu podium tej kategorii wagowej. Można powiedzieć, że dobra passa Damiana nadal trwa, bo to już trzeci w tym roku turniej z rzędu, na którym Damian zajmuje najwyższe miejsce na podium. Oby ta dobra passa Damiana trwała jak najdłużej.

Bardzo blisko złota i to podwójnego była Renata Sukiennik, która rywalizowała zarówno w konkurencji kata juniorek oraz w kumite juniorek -55 kg. W kata Renata Sukiennik zaprezentowała się wyśmienicie. Do rundy finałowej zakwalifikowała się bez najmniejszych kłopotów. W finale musiała ustąpić najwyższego miejsca na podium reprezentantce gospodarzy Konstancji Piórkowskiej, przegrywając z nią o kilka dziesiętnych punktu.
Na jeszcze większe wyróżnienie zasługuje dobra postawa Renaty w kumite. Mimo długiej przerwy w startach wynikającej z przebytych kontuzji i natłoku obowiązków szkolnych Renata Sukiennik podczas sobotniego turnieju pokazała swój dawny „pazur” z czasów, kiedy zdobywała medale podczas Mistrzostw Europy czy Mistrzostw Makroregionu Południowego w Karate Kyokushin. W Żorach Renata Sukiennik w bardzo dobrym stylu wywalczyła srebrny medal w kumite kuniorek -55 kg. Renata miała bardzo duże szanse na złoty medal w tej kategorii. Ale niestety podczas półfinałowej walki z zawodniczką z Ukrainy Renata została dwa razy nieprzepisowo uderzona przez swoją rywalkę w krtań. W wyniku tych uderzeń Renata miała problemy z oddychaniem. Mimo to zdołała dokończyć tą walkę i rozstrzygnąć ja na swoją korzyść. Po tej walce Sensei Arkadiusz Sukiennik podjął decyzję o poddaniu finałowej walki przez Renatę. Jak powiedział: „Zdrowie jest najważniejszą wartością, a to, co pokazała i jak zaprezentowała się Renata w Żorach i to po długiej przerwie w treningach i startach zasługuje na słowa uznania i wielkie brawa. Ta dziewczyna ma zadatki by kiedyś zdobyć tytuł Mistrzyni Świata. Dwa srebrne medale do duży sukces, a zdrowie jest wartością najważniejszą. Uznałem, że nie warto ryzykować, dlatego podjąłem decyzję o poddaniu finałowej walki przez Renatę.”

Świetny start odnotował Bartosz Stachak, który wywalczył srebrny medal w kumite chłopców 10-11 lat +40 kg. Ten początkujący karateka ma już na swoim koncie kilka startów w turniejach. Mimo to widać było, że udział w SARI CUP jest dla niego sporym wyzwaniem i widać było przed startem, że dopadła go trema. Na szczęście wszystko minęło po pierwszej wygranej przez Bartosza walce. I do kolejnych podchodził już bez większych obaw, wygrywając je w zdecydowany sposób. Dopiero w finałowej walce Bartoszowi brakło trochę szczęścia – po dogrywce sędziowie boczni wskazali wynik remisowy i niestety decyzją sędziego maty Bartosz musiał uznać wyższość swojego rywala. Jak powiedział Sensei nasz Sensei Arek „postawa Bartosza, jaką zaprezentował w Żorach zasługuje na słowa uznania i duże brawa. Bartosz stoczył cztery pojedynki i dopiero w ostatnim musiał uznać wyższość swojego przeciwnika, a i to w wyniku decyzji sędziego maty. Można śmiało stwierdzić, że postawa Bartosza na turnieju w Żorach była najlepszą w jego dotychczasowej karierze. Oby tak dalej i oby nie spoczął na laurach i trenował nadal z tak dużym zaangażowaniem jak ostatnio”.

Kolejną zawodniczką, która zajęła miejsce na podium jest Aleksandra Kopka, która podobnie jak Renata Sukiennik w dobrym stylu odnotowała powrót na tatami po dłuższej przerwie. Ola podobnie jak Renata Sukiennik rywalizowała w kata juniorek i kumite juniorek +55kg. W obu konkurencjach Ola uplasowała się na trzecim miejscu. „Bardzo mnie cieszy postawa Oli w kata. To dobry wynik i mam nadzieję, że Ola na dobre wróci do startów w zawodach, bo drzemie w niej duży potencjał możliwości. Wszak Ola, podobnie jak Renata Sukiennik jest medalistką Mistrzostw Europy w Karate Kyokushin i w Żorach potwierdziła swój ciągle wysoki poziom umiejętności” – skomentował  Sensei Arkadiusz Sukiennik.

Kolejne osoby, które w Żorach wywalczyły miejsca na podium to:
– Zelek Jagoda, najmłodsza zawodniczka reprezentująca miasto Limanowa i ARS Klub Kyokushinkai na turnieju w Żorach rywalizowała w bardzo licznie obsadzonej konkurencji kata dziewczyn poniżej 9 roku życia. Na blisko ponad 30 dziewczyn, które rywalizowały w tej konkurencji Jagoda bez problemu zakwalifikowała się do finałowej szóstki zawodniczek, by w efekcie końcowym zdobyć brązowy medal.
– Zelek Justyna (młodsza) bardzo dobrze zaprezentowała się w kumite juniorek +55 kg i wywalczyła srebrny medal w tej kategorii, wyprzedzając między innymi klubową koleżankę, wspomnianą wcześniej Aleksandrę Kopka.
– Zelek Justyna (starsza) w kumite juniorek -55 kg wywalczyła brązowy medal ustępując miejsca między innymi wspomnianej wcześniej Renacie Sukiennik.
– Sroka Małgorzata – w kumite kadetek +50kg uplasowała się na trzecim miejscu.

Na wyróżnienie zasługuje Dariusz Wajda, który, mimo, że jest jeszcze juniorem (16 lat) to w Żorach rywalizował w konkurencji kata z seniorami. To taka specyfika i tradycja turnieju SARI CUP, że juniorzy rywalizują w seniorami w kata. Mimo młodego wieku Dariusz Wajda bardzo dobrze wypadł w rywalizacji z dorosłymi karatekami i zajął IV miejsce w tej konkurencji.

Wszystkim zawodnikom gratulujemy dobrej postawy i wyników uzyskanych podczas SARI CUP – Żory 2016r.

Zarząd ARS Klub Kyokushinkai składa podziękowania firmom „JONIEC” i PDM LIMDROG oraz Burmistrzowi Miasta Limanowa – Panu Władysławowi Bieda za okazaną pomoc i wsparcie.
Dzięki Państwa pomocy podopieczni naszego klubu kolejny raz mieli możliwość potwierdzić swoje umiejętności w rywalizacji sportowej na wysokim poziomie z rówieśnikami z innych dużych ośrodków w kraju i z zagranicy. Dziękujemy, Osu!

SARI CUP – Żory_2016 (19)