XXVII Mistrzostwa Europy w Karate Kyokushin – Legnica 2013

 

Trzy medale dla zawodników ARS Klub Kyokushinkai Limanowa

W dniach 29-30 listopada 2013 roku w Legnicy, w hali sportowej przy ul. Lotniczej odbyły się XXVII Mistrzostwa Europy Karate Kyokushin, w których rywalizowało 348 zawodników z 23 krajów. W tegorocznym championacie udział brali przedstawiciele wszystkich najważniejszych organizacji Kyokushin, a poza zawodnikami z Europy rywalizowali także karatecy z Armenii, Tunezji, Libanu oraz Japonii.

Organizatorem tej najważniejszej i najbardziej prestiżowej imprezy dla zawodników Kyokushin Karate był Polski Związek Karate, a patronat nad mistrzostwami sprawowali: Ambasada Japonii w Polsce, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Prezydent Legnicy.

Uroczystego otwarcia mistrzostw dokonali: Pan Tadeusz Krzakowski – Prezydent Legnicy, shihan Antonio Pinero – Prezes Kyokushin World Federation oraz shihan Wacław Antoniak – Prezes Polskiego Związku Karate, a następnie shihan Andrzej Drewniak – Wiceprezes Polskiego Związku Karate, który w imieniu organizatora podziękował i wyróżnił zaproszonych gości oraz zasłużonych dla polskiego Kyokushin Karate sensei, wśród których znalazł się Arkadiusz Sukiennik.

W grupie reprezentantów naszego kraju, biorących udział w tegorocznych mistrzostwach znaleźli się zawodnicy ARS Klub Kyokushinkai – Limanowa: Adamczyk Julia, Kopka Aleksandra, Kurek Aleksandra, Kądziołka Jakub i Sukiennik Renata. Wszyscy rywalizowali w konkurencji kumite (walka), a trzy dziewczęta – Adamczyk Julia, Kopka Aleksandra i Sukiennik Renata dodatkowo w konkurencji kata. Mimo, że był to dla naszych karateka debiut w imprezie tej rangi, to zaprezentowali oni w Legnicy nie tylko wysoki poziom umiejętności, ale co równie ważne – chart ducha. Dla trójki naszych zawodniczek zmagania na legnickim tatami zakończyły się sukcesem. Kurek Aleksandra zdobyła brązowy medal w konkurencji kumite dziewcząt 10-11 lat, do 40 kg. Walkę o wejście do finału przegrywając z zawodniczką z Rosji. Kopka Aleksandra to druga nasza zawodniczka, która stanęła na podium ME – zdobywając brązowy medal w konkurencji kata młodziczek. Aleksandra dobrze zaprezentowała się także w konkurencji kumite młodziczek
-60 kg. W walce o wejście do 1/8 finału stoczyła zacięty pojedynek z zawodniczką z Bułgarii, który zakończył się bezdyskusyjnym zwycięstwem zawodniczki z Limanowej. W walce o wejście do 1/4 finału Aleksandra spotkała się z koleżanką z reprezentacji. Walka była bardzo wyrównana, co odzwierciedlał werdykt sędziów bocznych maty (2:2). Niestety sędzia maty nie wskazał dogrywki, lecz podjął werdykt na niekorzyść naszej zawodniczki. Ostatecznie w konkurencji kumite Aleksandra Kopka znalazła się w ósemce najlepszych zawodniczek ME, w swojej kategorii. Trzecią limanowianką, która stanęła na podium Mistrzostw Europy w Karate Kyokushin była Sukiennik Renata. Rywalizowała ona konkurencji kata i kumite. W konkurencji kata dziewcząt 12-13 lat Renata uplasowała się tuż za podium – na czwartym miejscu, przegrywając o 0,2 punktu ze swoimi rywalkami.
Niedosyt, jaki mogła mieć Renata Sukiennik po konkurencji kata udało się jej zaspokoić i to w znakomitym stylu, w ramach konkurencji kumie dziewcząt 12-13 lat, +45 kg. Renata aż do walki finałowej była bezdyskusyjnie lepsza od swoich rywalek. Dopiero w walce finałowej musiała uznać wyższość dużo cięższej i wyższej zawodniczki z Hiszpanii. Ostatecznie Renata Sukiennik w konkurencji kumite uplasowała się na drugim miejscu zdobywając tym samym tytuł Wicemistrzyni Europy, w kategorii wagowej dziewcząt 12-13 lat +45 kg.

Warto przypomnieć, że medale zdobyte na ME w Legnicy nie są pierwszymi, jakie zdobyli podopieczni sensei Arkadiusza Sukiennika i sensei Roberta Dziedzica w zawodach tej rangi. W ubiegłym roku Andrzej Mrożek zdobył srebrny medal w kumie i brązowy w kata podczas XXVI Mistrzostw Europy w Karate Kyokushin, które obyły się w Hiszpanii.

Gratulujemy !