Podsumowanie 2014 roku – Ars Klub Kyokushinkai

 

Podsumowanie 2014 roku

Podsumowanie 2014 roku

Podsumowanie kolejnego roku działalności ARS Klub Kyokushinkai – Limanowa

62 medale karateków i 7 medali cheereaderek zdobytych w 2014 roku

Zbliżający się koniec 2014 roku skłania do dokonania podsumowania kolejnego roku działalności naszego Klubu.  Podobnie jak w 2013 roku prężnie działały grupy taneczne w ramach sekcji cheerleaders. Podopieczne naszych trenerek cheerleaders – Pani Anny i Karoliny podobnie jak w roku ubiegłym okazały się bezkonkurencyjne w rywalizacji sportowej na szczeblu miejskim i powiatowym. Reprezentowały one miasto Limanowa i barwy klubu, zpowodzeniem rywalizując również poza Limanową.

W 2014 roku dziewczęta z sekcji tańca cheerleaders działającej w ramach naszego Klubu rywalizowały w poniżej wymienionych zawodach sportowych, zdobywając 6 medali i zajmując wysokie lokaty:

 • V Otwarty Turniej Tańca Nowoczesnego w Gnojniku – II miejsce,
 • Triada Artystyczna w Limanowej – I miejsce,
 • Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej „Rytm, Muzyka, Taniec” w Limanowej – I miejsce,
 • Powiatowa Gimnazjada Młodzieży Szkolnej „Rytm, Muzyka, Taniec” w Limanowej –
  I miejsce, 
 • Małopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej „Rytm, Muzyka, Taniec” w Gnojniku – II miejsce,
 • Małopolska Gimnazjada Młodzieży Szkolnej „Rytm, Muzyka, Taniec” w Gnojniku – III miejsce,
 • Ogólnopolskie Grand Prix Polski, Kraków 2014 – III miejsce grupa dziewcząt szkolnych i VI miejsce grupa gimnazjalistek.

Warto podkreślić, że nasze cheerleaderki uświetniały swoimi występami imprezy plenerowe organizowane przez Urząd Miasta Limanowa.

Jeżeli chodzi Karate Kyokushin, to członkowie tej sekcji również mają się, czym pochwalić.
Karatecy ARS Klub Kyokushinkai w 2014 roku zdobyli łącznie 62 medale,w tym jeden srebrny medal Mistrzostw Europy zdobyty przez Dariusza Wajda w greckim Volos.

Oto szczegóły:

8 marca w Sanoku odbyły się Mistrzostwa Makroregionu Południowego oraz Międzywojewódzkie Mistrzostwa Polski Młodzików w Karate Kyokushin. W zawodach organizowanych pod egidą Polskiego Związku Karate rywalizowało 206 zawodników z województw świętokrzyskiego, podkarpackiego i małopolskiego. Nasz klub reprezentowali Julia Adamczyk, Renata Sukiennik, Emilia Poręba, Karolina Zoń, Dariusz Wajda i Bartłomiej Wajda. Dwa złote medale zdobyli: Dariusz Wajda w konkurencji kata młodzików oraz Bartłomiej Wajda w konkurencji kumite juniorów -70 kg. Jeden brązowy medal zdobyła Rena Sukiennik w konkurencji kumite młodziczek -50 kg.

9-10 maja
w Volos, w Grecji odbyły się XXVIII Mistrzostwa Europy Kyokushin z udziałem 368 zawodników z 21 krajów. Wśród reprezentantów naszego kraju, biorących udział w tegorocznych mistrzostwach znaleźli się członkowie ARS Klub Kyokushinkai – bracia Bartłomiej i Dariusz Wajda. Podczas tegorocznych ME Dariusz Wajda odnotował życiowy sukces zdobywając tytuł Wicemistrza Europy i srebrny medal w kata w swojej kategorii wiekowej. Starszy z braci Wajda miał nieco mniej udany start w ME. Zarówno w konkurencji kata i kumite juniorów uplasował się tuż za podium – na 5 miejscu. Warto dodać, że medal zdobyty w Volos przez Dariusza Wajda to już 6 medal zdobyty na Mistrzostwach Europy przez podopiecznych Arkadiusza Sukiennika w ciągu niespełna 3 lat działalności ARS Klub Kyokushinkai.

17 maja kolejny raz w Limanowej obył się Turniej Karate Kyokushin Dzieci „One World One Kyokushin”, którego byliśmy organizatorami. Tym razem ta impreza przyjęła miano turnieju międzynarodowego, a do rywalizacji sportowej na limanowskich tatami przystąpiło 420młodych zawodniczek i zawodników – przedstawicieli największych światowych organizacji Karate Kyokushin. W konkurencjach kata i kumite rozegranych w 36 kategoriach wiekowych i wagowych rywalizowały zawodniczki i zawodnicy z 32 ośrodków z Austrii, Czech, Wielkiej Brytanii oraz z Polski. Rywalizację sportową na trzech matach oceniało łącznie 45 sędziów pod przewodnictwem shihan Tadeusz Krygowskiego (5 dan) z Jasła, który był Sędzią Głównym zawodów. Gościem honorowym turnieju był „ojciec” polskiego Karate Kyokushin, Wiceprezes Polskiego Związku Karate, Sekretarz Generalny Światowej Organizacji Kyokushin, jedyny Polak, który był osobistym uczniem Masutatsu Oyama – shihan Andrzej Drewniak (8 dan).

Turniej zakończył się nie tylko sukcesem sportowym dla naszych podopiecznych, którzy spisali się na medal zajmując kolejny raz I-sze miejsce drużynowo, zdobywając łącznie 26 medali (4 złote, 9 srebrnych, 13brązowych), ale również był sukcesem organizacyjnym.

 

7 czerwca w Wieliczce odbył się IV Turniej o Puchar Solny Karate Kyokushin. W tegorocznym turnieju, którego organizatorem był Wielicki Klub Karate Kyokushinkai wzięło udział 365 zawodników z 29 polskich miast oraz z Czech.

Młodzi zawodnicy ARS Klub Kyokushinkai przywieźli do Limanowej 7 medali:

1. Zaczyk Karolina – I miejsce w konkurencji kata
2. Sowa Jakub – I miejsce w konkurencji kata chłopców 10-11
3. Sowa Jakub – II miejsce w konkurencji kumite chłopców 10-11 lat -45 kg
4. Sroka Małgorzata – III miejsce w konkurencji kumite kadetek +40 kg
5. Sułkowski Karol – III miejsce w konkurencji kumite kadetów +50 kg
6. Sukiennik Renata – III miejsce w kumite młodziczek -55 kg
7. Poręba Emilia – III miejsce w kumite młodziczek +55 kg

Okres wakacji to czas odpoczynku. Mimo to członkowie naszego klubu na początku wakacji angażowali się w działalność charytatywną. W dniu 22 czerwca 2014 dziewczęta i chłopcy
z sekcji cheerleaders i karate kyokushin wykonywali pokaz swoich umiejętności podczas festynu charytatywnego pt. „Zobacz lato przez niebieskie okulary”, którego organizatorami byli Starostwo Powiatowe w Limanowej i Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie.

6 lipca 214 na stadionie KUKS Laskovia w Laskowej odbyła się kolejna edycja Festynu Dobroczynnego, którego organizatorami byli Ksiądz Proboszcz Parafii Laskowa Andrzej Wanat, Akcja Katolicka Parafii Laskowa oraz Caritas Parafii Laskowa.  Członkowie ARS Klub Kyokushinkai kolejny raz zaangażowali się w wspieranie szczytnych idei i niesienie pomocy potrzebującym. Pokazy w wykonaniu członków naszego klubu cieszyły się dużym zainteresowaniem licznie zgromadzonych mieszkańców Laskowej.

17-20 lipca na obiektach AWF w Krakowie odbył się 41 Europejski Letni Obóz Karate Kyokushin z udziałem około 240 uczestników z Czech, Hiszpanii, Japonii, Niemiec, Mołdawii, Polski, Rosji, Ukrainy i Węgier. Prowadzącymi treningi byli Prezydent EKF shihan Antonio Pinero (8 dan) z Hiszpanii oraz shihan Noriyuki Tanaka (6 dan) z Japonii. Treningi odbywały się 4 razy dziennie i ukierunkowane były na unifikację techniki i standardów Karate Kyokushin oraz doszkalanie kierowników ośrodków i instruktorów. Podczas obozu odbył się egzamin na wyższe stopnie Kyu i Dan. W dniu 19 lipca odbyła się trwająca prawie 5 godzin pierwsza część egzaminu na wyższe stopnie. Ta część egzaminu poświęcona była w całości sprawdzeniu umiejętności technicznych kandydatów na wyższe stopnie. W dniu następnym – w niedzielę 20 lipca od godziny 9:30 do 12:00 odbyła się druga część egzaminu – kumite. Obydwa etapy egzaminu z wynikiem pozytywnym przeszedł sensei Arkadiusz Sukiennik i tym samym zdał egzamin na 3 dan Karate Kyokushin.

04 października w SieradzuodbyłMiędzynarodowy Turniej Karate Kyokushin o Puchar Prezydenta Miasta Sieradz, w którym rywalizowało prawie 300 zawodników z Polski, Austrii, Czech, Rosji, Ukrainy, Węgier i Polski. Do rywalizacji w międzynarodowym towarzystwie zostali zaproszeni młodzi karatecy z ARS Klub Kyokushinkai Limanowa. Grupa jedenastu zawodników w składzie: Wajda Bartłomiej, Wajda Dariusz, Sukiennik Renata, Zelek Justyna, Zaczyk Bartłomiej, Rosiek Aleksandra, Sułkowski Karol, Zaczyk Klaudia, Sowa Jakub, Michura Klaudia, Jurkiewicz Kacper. Podopieczni sensei Arkadiusza Sukiennika (3 dan) zaprezentowali się bardzo dobrze zdobywając łącznie 6 medali.Miejsca na podium zajęli:Wajda Dariusz – 1 miejsce w kata młodzików,Jurkiewicz Kacper – 2 miejsce w kata chłopców 6-7 lat,Wajda Bartłomiej – 3 miejsce w kumite juniorów -75 kg oraz 4 miejsce w kata juniorów,Sułkowski Karol – 3 miejsce w kumite kadetów +60 kg,Zelek Justyna – 3 miejsce w kumite młodziczek +50 kg,Rosiek Aleksandra – 3 miejsce w kumite kadetek +45 kg.Na wyróżnienie zasługuje również Sowa Jakub, który w konkurencji kata chłopców 10-11 lat zajął 4 miejsce przegrywając miejsce na podium o 0,4 pkt.

25 października Koszalińskiej Hali Sportów Walki odbyły się XV Mistrzostwa Polski seniorów open oraz Mistrzostwa Polski juniorów z udziałem około 170 zawodników. Nasz klub w tegorocznych MP juniorów reprezentował Bartłomiej Wajda, który rywalizował w konkurencji kata oraz kumite -70 kg. Bartłomiej bardzo dobrze zaprezentował się w obu konkurencji. W kumite zdecydowanie wygrał swoją pierwszą walkę o wejście do 1/8 finału. Niestety w walce o wejście do ¼ finału decyzją sędziego maty Bartłomiej musiał uznać wyższość swojego przeciwnika i wrócił do Limanowej niestety bez medalu.

3 listopada w Tokio odbyły sie Mistrzostwa Świata Karate Kyokushin. W gronie przeszło 20 osób reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata w Tokio w najbardziej popularnym stylu karate kyokushin znalazł się limanowianin sensei Arkadiusz Sukiennik (3 dan). Arkadiusz Sukiennik – trener i założyciel Klubu Kyokushinkai ARS w Limanowej rywalizował w kategorii kumite senior masters powyżej 80 kilogramów (open). I był o krok, od powtórzenia swojego sukcesu z roku 2011 kiedy to również w Tokio stanął na drugim miejscu podium. Tegoroczne Mistrzostwa Świata toczone w ojczyźnie karate zgromadziły 534 zawodników z 28 krajów. Konkurencja była ogromna. Sukiennik już w swej pierwszej potyczce potwierdziłjednak dobre przygotowanie do zawodów. W walce o awans do najlepszej ósemki zawodników świata wręcz zdemolował Japończyka, który ośmielił się marzyć o awansie do dalszej rundy i stanął limanowianinowi na drodze. Także następny rywal z Tunezji już po pierwszym zadanym przez limanowianina ciosie przestał marzyc o awansie do dalszej rundy. Niestety pod koniec walki dopadł zawodnika z Limanowej pech. Podczas zadawanego przez naszego zawodnika kopnięcia jego noga nie wytrzymała, odezwała się zadawniona kontuzja kolana. Groźny uraz nie pozwolił limanowianinowi na kontynuowanie walki. Niepocieszony opuszczał tatami. Z Tokio Arkadiusz Sukiennik powrócił, więc z mieszanymi uczuciami, jako jeden z ośmiu najlepszych zawodników świata w swojej kategorii.

28 listopada w sali sportów walki YMCA Kraków odbyła się konsultacja Kadry Narodowej połączona z ogólnopolski egzamin na stopnie KYU. Głównym prowadzącym trening oraz egzaminatorem był shihan Andrzej Drewniak ( 8 dan), któremu asystował sensei Bogdan Świątkowski (4 dan). Do egzaminu na 4 kyu przystąpił członek naszego klubu sempai Bartłomiej Wajda. Po trzygodzinnym egzaminie obejmującym sprawdzian umiejętności technicznych (kihon i kata) oraz walki (kumite) Bartłomiej Wajda zakończył egzamin z wynikiem pozytywnym zyskując prawo noszenia zielonego pasa. W egzaminie naszemu zawodnikowi towarzyszył sensei Arkadiusz Sukiennik (3 dan).

6 grudnia w hali widowiskowo – sportowej w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich COS w Zakopanem odbył się Turnieju Karate Kyokushin o Puchar Tatr.
Tegoroczny turniej zgromadził blisko 140 młodych zawodniczek i zawodników zrzeszonych w różnych organizacjach Karate Kyokushin z Zakopanego, Kościeliska, Nowego Targu, Starego Sącza, Niepołomic, Radzynia Podlaskiego, Gubina oraz Limanowej. Uczestniczące w turnieju dzieci i młodzież rywalizowali w konkurencjach kata i kumite, w odpowiednich kategoriach wiekowych i wagowych.W rywalizacji sportowej, która stała na wysokim poziomie bardzo dobrze spisali się zawodnicy ARS Klub Kyokushinkai – Limanowa zdobywając łącznie 17 medali, w tym:

 • 6 złotych zdobytych w konkurencji kata przez: Jagodę Zelek, Martynę Wątroba, Jakuba Sowa, Renatę Sukiennik, Dariusza Wajda, Bartłomieja Wajda,
 • 3 srebrne zdobytych przez: Alicję Szumilas w konkurencji kata oraz Renatę Sukiennik i Dariusza Wajda w konkurencji kumite,
 • 8 brązowych zdobytych przez: Aleksandrę Rosiek (w kata), Jakuba Kądziołka (w kumite), Jakuba Sowa (w kumite), Angelikę Biedroń (w kumite), Justynę Zelek (w kumite), Bartłomieja Wajda (w kumite), Bartłomieja Zaczyk (w kata oraz w kumite).

Na wyróżnienie zasługują również Natalia Jonik, Kacper Piszczek, Beniamin i Szymon Ociepka, którzy w konkurencjach, w których rywalizowali zajęli miejsca tuż za podium.

09 grudnia w sali gimnastycznej ZSS nr 3 w Limanowej odbył się egzamin na stopnie kyu dla członków ARS Klub Kyokushinkai. Do egzaminu zostało dopuszczonych blisko sześćdziesięciu członków klubu. Po blisko trzygodzinnych zmaganiach wszyscy zdający zakończyli egzamin z wynikiem pozytywnym.

13 grudnia w Białej Podlaskiej odbyły się: XXXI Puchar Polski seniorów i XI Puchar Polski juniorów i młodzików z udziałem rekordowej liczby około 400 zawodników z 87 ośrodków. W tej prestiżowej i wyjątkowej imprezie sportowej miasto Limanowa reprezentowali zawodnicy ARS Klub Kyokushinkai – Renata Sukiennik oraz Dariusz i Bartłomiej Wajda. Mimo dobrej postawy i zaangażowania w rywalizację sportową limanowianie udziału w tegorocznym Pucharze Polski nie zaliczą do szczęśliwych. Zarówno Renata Sukiennik jak i Dariusz Wajda przegrali swoje walki eliminacyjne i nie zakwalifikowali się do 1/8 finału. Najbliżej szczęścia był Bartłomiej Wajda, który przez dosyć kontrowersyjną decyzję sędziego maty przegrał walkę o wejście do ćwierć finału.Mimo że nasi karatecy nie zdobyli tym razem trofeów sportowych zarówno oni sami jak i trener są zadowoleni z udziału w tegorocznym Pucharze Polski. Możliwość konfrontacji – sprawdzenia się podczas tak dużej imprezy sportowej z najlepszymi zawodnikami w Polsce do doskonała okazja do doskonalenia swoich umiejętności i wyciągnięcia wniosków na przyszłość.

22 i 23 grudnia – sport, a zwłaszcza karate to nie tylko sport to również wychowanie i poszanowanie dla starszych oraz tradycji. Kierując się tą myślą w dniach 22 i 23 grudnia 2014 delegacja młodzieży naszego klubu w składzie Aleksandra Kopka, Renata Sukiennik, Aleksandra Odziomek, Gabriela Pietryga, Jakub Gaik, Oskar Pażucha, Jakub Sowa, Dariusz Wajda i Bartłomiej Wajda udała się do Urzędu Miasta Limanowa oraz Starostwa Powiatowego w Limanowej by na ręce Pana Władysława Biedy – Burmistrza Miasta i Pani Jolanty Juszkiewicz – Przewodniczącej Rady Miasta Limanowa oraz Pana Jana Puchały – Starosty Limanowskiego złożyć w imieniu całego klubu życzenia Wesołych Świąt oraz Szczęśliwego Nowego Roku.

Kończąc to podsumowanie – w roku 2014 braliśmy udział w nieco mniejszej ilości zawodów w porównaniu do lat poprzednich mimo to ilość jak i wartość medali zdobytych przez zawodników naszego Stowarzyszenia w 2014 roku pozwala nam zaliczyć mijający rok do udanych zarówno pod względem sportowym oraz organizacyjnym. Warto podkreślić, iż mimo różnych kłopotów nadal udaje nam się by reprezentanci naszego Klubu nie ponosili żadnych kosztów wynikających z ich udziałem w zawodach sportowych, w tym również tych zagranicznych.

Podobnie jak w latach ubiegłych również w roku 2014nasi podopieczni mieli możliwość podnosić swoje umiejętności i potwierdzać ten fakt podczas egzaminów na wyższe stopnie w Karate Kyokushin, uczestniczyli w wyjazdach do zaprzyjaźnionych klubów na treningi sparingowe.

W roku 2014, we współpracy z UM Limanowa nasz klub był organizatorem projektu „Bezpieczne Ferie z Karate” – przedsięwzięcia mającego na celu pożyteczne i zdrowe zagospodarowanie czasu wolnego limanowskich dzieci podczas ferii zimowych oraz promocję sportu.Podobnie jak w latach poprzednich zorganizowaliśmy dla wszystkich naszych członków wspólne grillowanie na koniec roku szkolnego 2013/2014 połączone z konkursem kabaretowym w wykonaniu członków klubu.

Wydarzeniem bezsprzecznie najważniejszym w 2014 roku był fakt, iżkolejny raz ARS Klub Kyokushinkai był organizatorem największego w Polsce (a chyba nawet w Europie) turnieju Karate Kyokushin dla dzieci i młodzieży „One World One Kyokushin”, który w roku 2014 zyskał miano turnieju międzynarodowego i został wpisany w kalendarz imprez Polskiego Związku Karate. Wsparcia dla organizacji turnieju i patronat nad tą imprezą, w której rywalizowało 420 zawodników z Anglii, Austrii, Czechoraz Polski objęli Starosta Limanowski – Pan Jan Puchała oraz Burmistrz Miasta Limanowa – Pan Władysław Bieda. Mamy nadzieję, że dzięki pomocy limanowskich władz samorządowych w roku 2015 będziemy mogli w Limanowej znów zorganizować międzynarodową imprezę sportową promującą miasto Limanowa w kraju i poza jego granicami.

Wszystko to, co udało się nam do tej pory zorganizować i osiągnąć od strony sportowej jak i organizacyjnej nie byłoby możliwe gdyby nie wsparciewielu ludzi dobrej woli, rodziców naszych podopiecznych oraz przedstawicieli limanowskich władz samorządowych: Pana Jana Puchały – Starosty Limanowskiego i Pana Władysława Biedy – Burmistrza Miasta Limanowa, za co serdecznie dziękujemy.

Podziękowania należą się również sponsorom wspierającym naszą działalność – zwłaszcza podczas organizacji turnieju „ONE WORLD ONE KYOKUSHIN”. W szczególności składamy podziękowania firmom: ELEKTRICAL, LIMDROG, PROFIT, PPL KORAL Józef Koral Sp. J., Restauracji „Stary Browar”, EM ARCHITEKT Mirosław Stochel, EMI Zbigniew Poręba, Bank Spółdzielczy w Limanowej, JONIEC, KULINAR, KAOLIM OCHRONA, Centrum Szkoleń Ratowniczych Piotr Wyrwa i BLACHMIX.

Wszystkim Państwu serdecznie dziękujemy za mijający rok współpracy.Podziękowania należą się zwłaszcza wszystkim członkom – zawodnikom naszego Klubu – zarówno tym, którzy zdobywali medale jak i tym, którym się to nie udało – to Wy ciężko trenując i reprezentując barwy Klubu oraz miasta Limanowa motywujecie nas do pracy!

Wszystkim członkom i sympatykom ARS Klub Kyokushinkai życzymy dużo zdrowia
i wszelkiej pomyślności w 2015 roku, OSU!

Zarząd ARS Klub Kyokushinkai